solovyov.net

Я вже якось торкався теми заміни 1С’у, а тут мене нещодавно тригернули, і в мене чухається знов за це поговорити. Те відео в двох словах: 1С це платформа для автоматизації бізнесу, яка маскується під систему бухгалтерського обліку. Так само, як SAP маскується під ERP, а Salesforce маскується під CRM. Вони всі заходять з різних сторін, результати виходять трохи різними, але тим не менш їх мета одна: стати хребтом бізнесу, щоби не бути заміненими ніколи.

Очевидно, міграція з них — це дуже нетривіальна операція, але цікавить мене трошки інше питання: яким би мав бути сучасний 1С? От якщо треба побудувати зручну платформу для автоматизації бізнеса, хочеться спробувати дистилювати, що воно таке взагалі.

Сховище даних

Очевидно, це найперше. Дані треба зберігати, і тут є фундаментальний конфлікт — це треба вміти робити легко, щоби користувачі не никалися по іксельках, з іншого боку — це треба робити структуровано і надійно. В принципі, те що робить Airtable, коли з одного боку це наче табличка, а з іншого всі колонки типізовані і хлам по ним розповсюджувати не можна, здається адекватним.

При тому в Airtable абсолютно нелюдські ліміти, типу 50 тисяч рядків на таблицю максимум. Це, очевидно, неадекватно нічому, і тільки каже нам, що їх механізм зберігання якийсь дуже неефективний. Треба анлім, з можливістю створювати на те в’юшки і джойнити різні таблиці.

Анлім я не маю на увазі як в спредшитів гуглових, типу 10 млн рядків, я маю на увазі анлім. В ідеалі система повинна дати можливість зберігати залишки на складі, замовлення покупців, веб-аналітику — що завгодно. Мені здається, що веб-аналітика тут гарний приклад: щоби побудувати воронку продажів на сайті, спеціальні люди ворочають даними з різних систем туди-сюди — бо без навчання то зробити складно. А якщо в тебе аналітика в сусідній табличці лежить, то заджойнити і побудувати воронку стає раптом сильно легше.

І, авжеж, API для забирання/додавання даних треба прям повноцінний і адекватний.

Базовий інтерфейс

Загалом, більшість підприємств починають автоматизацію бізнесу з Excel/Google Spreadsheets, тому ця абстракція здається дуже корисною. З іншого боку, здається що інтегроване щось на кшталт Metabase було б екстремально корисним, бо будувати дешборди в Ікселі можливо, але воно трошки занадто громіздке виходить.

То от здається, що якась абстракція, коли на канві можна розташувати графічки, таблички чи там інпути — корисне. В Decipad от щось таке роблять, заодно звертає на себе увагу, що в таблички замість A1/J66 є нормальні назви в колонок.

Тобто мені здається, що такий собі клауд-іксель на стероїдах — це файна основа для автоматизації бізнесу, бо більша частина тої автоматизації — це звіти. Знати що, де, коли і як.

Інтерфейс для користувачів

При тому дати таблиці всім — не звучить як дуже безпечний і зручний механізм. Якщо ти просто продаєш каву, заповнювати табличку здається не дуже адекватним. 😁 Мені дуже подобається, що будує Retool, такий собі no/low-code генератор інтерфейсів. Чесно кажучи, мені не дуже ясно, наскільки далеко можна зайти з no-code і наскільки воно потрібно, заходити далеко — але в ідеалі якісь не дуже складні, але тим не менш функціональні інтерфейси повинні бути доступні для нормального користувача. Нормального у сенсі що Іксельні абстракції цій людині доступні. :-)

P.S. Продовження нижче.

(@ tg)