solovyov.net

Стежите за історією із SVB (Silicon Valley Bank)? Це найбільший банк у Кремнієвій Долині, який обслуговує більшість стартапів. Тримати гроші в JP Morgan чи ще десь вважалося западлом, модні стартапи такою лажою не займалися. Деякі інвестфонди деякі вимагали в тебе мати рахунок в цьому банку, щоби дати грошей.

При тому він обслуговував і стартапи, і їх фаундерів — візьми іпотеку під оцінку свого стартапу, таке все: ну повний цикл всього. Ну і в співробітників, очевидно, дуже часто рахунок в ньому.

А вчора (в п’ятницю) туди ввели тимчасову адміністрацію і заборонили всі виплати. Доволі раптово і неочікувано, судячи по реакції всіх. :)

Історія така: за 20 і 21 рік депозити банку виросли з 62 до 190 млрд, і в банка виникла дуже неочевидна (для мене) проблема: як заробляти на такій сумі. Тобто їх стандартні методи залучення боржників не встигали за ростом депозитів, і вони лишалися з купою кешу, який не заробляв грошей — а відсотки по депозитам платити треба ж (ну і взагалі заробляти теж треба).

Це, як то кажуть, хороша проблема, щоб її мати — і банк вирішив то покупкою іпотечних контрактів. Якщо я наколупав правди, то середня доходність цих контрактів — 1.56%. Але ж FRS у 22 році підняв базовку ставку (і продовжив піднімати у 23) аж до 4.5%!

Тобто тепер можна було купити державні облігації США з доходністю вище майже в 3 рази! Авжеж, ціна на іпотечні контракти поїхала вниз, бо кому вони тепер треба. 😁 Це б не було проблемою, якби ніхто не забирав депозити — все одно іпотеки заплатили більше б грошей, ніж коштували, і все б зійшлося.

Але десь щось пішло не так, і в четвер банк оголосив, що продав своїх активів на 21 млрд $ із втратою 1.8 млрд, й о залученні додаткових 2.25 млрд боргів. Плюс пишуть, що ще 91 млрд по факту зараз коштує 79 млрд. Тобто дірка у 14-16 млрд? Схоже, ця новина і підштовхнула регулятора ввести тимчасову адміністрацію.

Вихлоп з того дуже неприємний: купа компаній із грошима в банку не може платити зарплати, бо всі виплати заморожені. Обіцяють до 250к розблокувати в понеділок, але це ж копійки для роздутих штатів долини. 😟

Додаткового фану додає те, що навіть коли в компанії гроші не у SVB — більшість компаній, які обслуговують виплати, все одно через нього працюють, і все зависло.

А ще компанія, яка забезпечує стейблкойн USDC (Circle) частину своїх грошей зберігала також там (3.3 з 40 млрд), і це сприяє конверсії usdc в анстейблкойн. 😁 Ми живемо у екстра-цікавий час, нажаль, але з приємного — може доведеться понаблюдати, як крешиться крипта. :)

Але як це буде розвиватися — важко вгадати. Здається схожим на повторення 2007-8 року? Масові скорочення наступного тижня? Хз. Здається, що вільних грошей на ринку стане ще менше.

(@ tg)