solovyov.net

Вчора натрапив на пост у фейсбуці, де автор іронізує над забороною ChatGPT у школах Нью-Йорка. Дуже по ділу іронізує — нащо вчити синуси та факти про війни, коли це все легко можна знайти в інтернеті.

Та мало того, я сам пару місяців тому написав пост про теж саме — що в нас освіта про знання, а не про освіченість. Але хочу тут зіграти роль адвоката з іншої сторони.

Я колись дуже радів, коли в айфоні з'явився нормальний інтернет будь-де, бо можна було довідник підтягнути прямо стоячи на місці, не сперечаючися зайвий раз. Але щоб це зробити — треба, щоби в голові вже не було пусто!

Видай 3-річній дитині калькулятор — і вона не навчиться рахувати сама, бо, так би мовити, навички калькулятора настільки перевищують навички дитини, що їй навіть в голову не прийде, що це можливо. Знаєте історію про те, що друга дитина зазвичай швидше роздупляється, ніж перша? Це ж воно, у першої дитини як приклад — недосяжні дорослі, а у другої — відносно близька по можливостях і розмірам перша. Це питання не тільки тренування, а й усвідомлення досяжності.

Щобільше, чим ChatGPT небезпечніший, ніж всі попередні способи здобування інформації — довідники, калькулятори та вікіпедія — це тим, що його вихлоп не треба перероблювати. Ти можеш туди заслати рівно те, що спитав вчитель і просто прочитати, не включаючи мізки, і воно прокатить. В калькулятор треба зрозуміти, що тиснути, і навіть вікіпедію треба трошки усвідомити, а тут вже розжовано. Ще й може там зовсім чухня, але як ти це зрозумієш?

Це ж найголовніше, що повинна вміти людина — формулювати свої думки так, щоб їх можна було усвідомити. І до того як сісти за кермо, було б непогано навчитися ходити — щоб не було як у Wall-E, так?

Це рівно такі самі переживання, як я наблюдаю у Твіттері: схоже що МЛ зможе допомагати програмістам-експертам стати більш продуктивними, але так знизить попит на джунів, що нові експерти перестануть вироблятися.

Щоби людині було цікаво, треба, щоби цілі перед нею були осяжні. Коли в тебе під рукою інструмент, рівень вихлопу якого не те що далеко за твоїми можливостями, а далеко за межами твоїх уявлень — жодної мотивації роздумувати над вчинками Наполеона не дочекаєшся.

(@ tg)