solovyov.net

Я дуже люблю історію, але я казуальний поціновувач: в голові багато уривків, люблю щось прочитати, але я не професійний історик в жодному разі. Але тільки що в голові цікаве зв‘язав і оце хочеться поділитися.

На дворі 14 вік, Золота Орда вже років 120-140 існує (з 1240), на сцені темник Мамай. Темник — це значить керував великим військом, тьмою. Він хоч і не Чінгізід, але хоче стати ханом. Аж тут ханом стає Тохтамиш.

Тож Мамай домовляється з Ягайлом, великим князем ВКЛ, зробити атата Золотій Орді, отримати здобич, а Мамаю власне всю Орду (ну як піде).

Тохтамиш на такі розклади наказує своєму підданому Дмитру Донському допомогти військами та рушає зі своїми на з'єднання. Першими зустрічаються Мамай і Донський, і Мамай вирішує, що окремі битви вигравати легше і нападає. Тут розвідники доносять що Тохтамиш поруч, тож він звалює від Донського.

Зате прибуває Ягайло і трощить Дмитра під нуль. А Мамай програє свою битву і Тохтамиш його страчує. Син та онук Мамая біжать до ВКЛ і Ягайло віддає їм землі на кордоні за те, що вони будуть опікуватися їх захистом. І отут починається найцікавіше.

Онучок цей, Олесько — один з засновників козацтва і відомий під прізвиськом "козак Мамай" на честь діда. Живе у Глинську, тобто це перший князь Глинський, Олександр — помер після 1399 року.

Потім його пра-правнук Михайло підіймає повстання 1508 року вже у Речі Посполитій і в результаті поразки всією тусою ховаються у Москві де племінниця Михайла народжує Івана Грозного. Ото вже невдача. :/

Прикольний штрих до історії! Як називається битва Донського і Мамая? Куликовська! Ото вже скидання ярма на вимогу іншого ярма, гагага! 🤣 Схоже, що це одне зі «знищили увесь повітряний флот і три тисячі танків» від Москви.

(@ tg)