solovyov.net

Чому Росія перемагала

А ви про це задумувались? Чому 300 років, від підписання Хмельницьким (невдалої) угоди з Московією, Україна не могла вирватися з тих вбивчих обіймів, попри доволі-таки серйозні спроби? І чому зараз, схоже, виходить?

Хочу почати зі згадки про жарт "два українці — це три гетьмани". У нього є дві сторони — з однієї сторони, це про срачі, а з іншої — звідки ці срачі беруться? Люди не люблять начальників над собою, кожен сам собі начальник. В цього є позитивні сторони, і їх багато, але під час війни скоординовані дії — це найважливіше.

І боротьба українського народу після смерті Хмельницького не стільки за збереження домовленостей чи незалежність, скільки між собою — призвела до 300+ років поневолення.

Історія повторювалася багато разів. Мазепа пішов проти царя? А хтось буде за, заради власного зиску. УНР падає під нападом більшовиків? Холодноярська республіка і сама по собі буде жити!

А Росія екстремально авторитарна дуже давно і жодного разу не відходила від тієї моделі правління — що ефективно для вирішення однієї задачі, але погано впливає на загальний розвиток. Що в принципі ми й бачимо постійно, хай би й загнивали там потроху, але ця їх задача під час війни з Україною — це власне ця війна.

Саме тому вони стільки разів перемагали.

Але зміна у комунікаціях змінює баланс корінним чином, і коли всі дізнаються про події не через два місяці, а майже одразу — це краще мобілізує і синхронізує людей. А здатність людей робити щось корисне самостійно, але в одному напрямку — це ультимативна ефективність. 🎉

Тож, як це не дивно уявляти, Україна зараз знаходиться в найкращому за останні 800 років стані! Ще й сусіди, на відміну від 20 сторіччя, допомагають. :)

(@ tg)