Вчора Розетка оголосила про те, що доставка у їх власні магазини буде за гроші, і рОзПоЧаВсЯ сРаЧ (шкода що телеграм не дозволяє кольорові літери, хех).
Давайте розберемося, що вони за жлоби такі, а то мене це хвилює. Питання: яка принципіальна різниця їх магазину з відділенням Нової Пошти, скажімо? Різниця в тому, що свої магазини вони дотують, а НП — це сторонній бізнес, який не готовий спонсорувати твою доставку, і тому кожна посилочка коштує грошей.
Прекрасно, як нам оцінити, як вони дотують ці магазини? А вони і не скривають — доставка замовлення до 700 грн тепер коштує 35 грн. Я допускаю, що це може бути трошки більше або менше собівартості, але порядок ми тепер знаємо.
Уявімо, що маржа в Розетки на покупку буде 30% (насправді я хз яка вона, і від категорії залежить, і від балансу тих категорій, але яка різниця, візьмемо по середньо-верхній планці). Тобто із 700 грн це в середньому (поділимо тупо навпіл, в мене нема їх даних) виходить 700×0.3/2 =~ 100 грн. Питання — чи віддавати третину доходу (а фактично маржа - це дохід, все інше — то гроші постачальника) це норм? Може здатися на перший погляд, що так, але тільки для тих, хто не вміє рахувати гроші.
А гроші у всіх випадках рахуються просто. Ось у нас є 100 грн з однієї сторони, а ось наші розходи, розділені на кожне замовлення — з іншої. Витрати на маркетинг, на офісних співробітників (бо робітники логістики сидять в отіх 35 грн доставки), на AWS, на шо взагалі ви можете придумати. І питання таке: чи ми виходимо хоча б в нуль?
Ми можемо змиритися з виходом в 0 прибутку із замовлення, або навіть із невеличкими втратами — при бажанні нагрузити інфраструктуру, щоб вона не стояла пустою і не збільшувала собівартість. Але в якийсь момент ти дивишся на ці цифрі і розумієш, що оці маленькі замовлення потроху зжирають твій бізнес. Ти фактично дотуєш людей, які їх роблять.
Тому вони зробили обмеження від 200 грн взагалі — дешевше тепер не замовиш, бо це банально дорого з їх костами. Ну і тому доставка до 700 грн за гроші — намагаються хоча б вийти в 0 на цих замовленнях. 🤷♂️
Я вам зара ще цікавішу історію розповім, якщо піти подивитися ціни на доставку в Касті, там є такий момент:
Якщо доставка товару з післяплатою, ви також сплачуєте комісію за переказ коштів згідно тарифів, що діють у відповідній службі доставки для замовлень Kasta:
УкрПошта - 10 грн + 2% від суми переказу;
Відділення Нова Пошта - 20 грн. + 2% від суми переказу;
Як вам такий поворот подій? 😁 Але я приймав активну участь у цьому проєкті — в якийсь момент виявилося, що комісія за гроші така велика, що після-плата знищує нашу маржу (особливо на дешевих замовленнях, бо ці їх постійні 20 грн це просто нереально багато, як ми тільки що рахували). Фактично варіанта було три: підняти ціну на доставку всім, підняти ціни на доставку з післяплатою, або прозоро віддати оплату комісії клієнту.
Підняти всім — це найпростіше, але здається нечесним: люди, які платять карткою і так ведуть себе краще (більший відсоток замовлень забирають), а тут ще й спонсорують free-loader’ів, хаха. Підняти тільки на доставку з післяплатою — здається виглядає незрозумілим. А віддати комісію прозоро — не тільки працює так само, як у випадку C2C відправок, а ще й перекладає відповідальність за неї на службу доставки. Типу ось, дивіться, це все вони, ми тут ні до чого. 😙
For the record: я був у лагері “вивалимо комісію на клієнта”. Рік у Нідерландах не пройшов задарма. 🤣
А шо Алі? Яким чином Алі доставляє хлам по баксу на шару? Є два пояснення, капіталістичне та раціональне. Капіталістичне: вони ближче до виробництва і тому собівартість хламу по баксу взагалі 1 цент, в них дешевше упаковка, в них більше скейл, вони можуть собі дозволити защімити службу доставки, і в результаті мають кращу юніт-економіку і можуть собі дозволити. Раціональне: уряд Китаю розглядає економічну експансію як важливий елемент впливу на світ і тому втупу дотує доставку. 😁
P.S. Маржу Розетки я вигадав з голови, але порядок вірний, і уточнення сильно ситуацію не змінить.