Я таку штуку зранку зрозумів, не можу не поділитися. 🤣
Значить історія така: "ведмідь" — це ж евфемізм для назви звіра, типу як "косолапий" чи "вуйко", тільки більш рання. Це замінник табуйованої назви звіра ("того, кого не можна називати"), який сам став табуйованим. Я якось читав припущення, що до того слов'яни ведмедя називали "бер", як германські народи.
Але "бер" — це теж слово-замінник! Ну типу "бурий", так? А початкове індоєвропейське слово — це "арткос", що означає "руйнівник", яке в принципі непогано збереглося у греків у формі "арктос".
Це насправді прикол, так? Типу народ жив в лісах поруч з ведмедями й тому їх боявся дуже — і придумав для них евфемізм. Потім частина народу відселилася далі, і в них це слово збереглося, а ті, що лишилися — придумали новий евфемізм. І оце вже пішло на третій круг (це як мінімум, хаха).
Але розповісти хотів не про те — ми тут зранку жартували, що мож ведмеді з півночі приходили, з арктики? Тому й арктоси?
Ясно, що тут логіка працює у зворотню сторону! Полярна зоря, яка (грекам, на їх півдні) постійно вказує на північ, знаходиться у сузір'ї Малого Воза — або Малої Ведмедиці. Себто Арктика — це Ведмежатня. 😁 Що Вікіпедія теж каже, але чого б я туди про ведмедя пішов читати. :))
P.S. Цікаво, чи насправді слов'яне пройшли через два рівні словозамінників?..
P.P.S. А ще прикол про Арктойську країну — найпівнічніший край античної цивілізації.