Ми у коментах до попереднього посту трішки обговорили, чому M1 від Епла такий швидкий, що вони його всюди пхають. Вся історія в тому, що процесори зараз являють собою зовсім не те, що вони намагаються з себе зобразити, тому що їх архітектура вже дуже давно пішла уперед, а увесь софт у нас все ще пишеться, наче ми маємо чесний x86. Це значить, що x86 — це лише фасад, тобто декодер, який з інструкцій x86 робить інструкції для справжнього процесора.
А справжній процесор — це дуже швидке звірятко 10 розряду, ще й супер-скалярне: тобто воно може виконувати кілька операцій за один такт. Тобто декодер годує то звірятко інструкціями у внутрішньому форматі, і воно їх жере по кілька за раз.
Але ж виконати x = 1 + 2; y = x + 1
за один такт неможливо, бо y
залежить від x
. Через це процесори всередині змінюють порядок інструкцій, щоб мати змогу використовувати свої непересічні здібності. Тож ефективність процесору дуже залежить від ефективності декодеру, щоб він встигав декодувати достатньо інструкції, щоб було що пересортувати.
Це спільна риса і x86, і ARM процесорів, тому що кожна архітектура процесорів має свої властивості і заставляти світ перекомпілювати увесь софт під новий процесор при кожному релізі нереально. Отож і маємо товстезний шар сумісності.
Ось і наблизились ми до суті історіі. x86 мають довільну довжину інструкції, наразі від 1 до 15 байт. І це значить, що розпаралелити декодування дуже важко. Статті, які я читав, рапортують, що максимальна кількість декодерів у процах Інтела та АМД - 4 на кожне ядро проца.
На відміну від них, у ARM інструкції завжди по 4 байта, тобто бери нарізай бінарник як хочеш і пхай у декодери. І в M1 зараз 8 декодерів. І внутрішнє звірятко через те дуже-предуже ефективне.
Не тільки у цьому річ, авжеж, ще є дуже цікава архітектура пам’яті, плюс всі частини проца зроблені дуже ефективно — люди в обговореннях приводили у приклад якийсь тормозний самсунг на 6 декодерів. Але найголовніша причина — ось вона.